Obsah: Jozka, Forko a Pavlína

Děj se odehrává během 2 letních dnů. Josko je syn alkoholičky, bývalé provazochodkyně a milenky knížete. Ten ji samozřejmě měl jen pro potěšení na krátkou chvíli a tak cirkusačka klesala na pokojskou, pomahačku v kuchyni a chlévskou děvečku. Pak se provdala za hajného a porodila syna. Hajný se napadení nadlesního dostane do vězení. A tak matka se synem Joskou žebrá, válí se v prázdném chlévě opilá, ani neví, že má syna. Joska se hned, jak začne chodit, osamostatní. Na začátku povídky se právě vrátil z vězení, stojí před zámečkem. Prochází se městem, zajde do hospody, kde potká Forka Firkyho – místní pobuda a zlodějíček. Josko k večeru hledá nocleh, v lese potká tulačku Pavlínku. která v se v létě toulá a v zimě se vrací na statek. Stráví spolu ve stohu slámy noc. Josko jí vypráví o tom, jak byl u cirkusu a zamiloval se do cirkusačky. Ona se mu vysměje. Josko se urazí, a když Pavlínka usne, odejde. V lese potká Forka a vydá se s ním krást holuby. Chytne je ovšem hajný, ale Josko mu uteče, ani neví jak. Když se zastaví, znovu stojí před zámečkem, stejně jako na začátku povídky.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 20.04.2024