Obsah: Armáda růží - Cesta do mučednického ráje

Kniha se věnuje především palestinským sebevražedným útočnicím. Ale nezabývá se pouze jimi - podává ucelený obraz palestinsko-izraelských vztahů v minulosti i za posledních několik let a uvádí čtenáře do problematiky konfliktu a teroristických bojových organizací, jako je Hamás nebo Palestinské hnutí odporu, ale také Mučedníci brigády od al-Aksá. Titul je odvozen z projevu Jásira Arafáta, v němž koncem ledna 2002 poprvé použil termín "armáda růží" pro palestinské ženy-bojovnice. Doslova jen pár hodin poté spáchala sebevražedný atentát první žena: Wafá Idrísová. Přestože korán o ženách-bojovnicích nemluví, od té chvíle si ho vykládají imámové jinak a ženské bojovnice podporují. K boji žen vyzývá i duchovní vůdce Hamásu šajch Jásín. Malé palestinské děti ve školách "mučedníky" oslavují. Učí se, že do ráje vede sedm schodů - prvním je zabití Izraelce, sebevražedným útokem se pak překročí všech šest zbývajících. Autorka vedle politologického výkladu uvádí i příběhy prvních čtyř sebevražedných teroristek a několika jejich obětí. Představuje všechny čtyři atentátnice a jejich činy propojuje s životními osudy obětí i s dalším životem jejich rodin. Popisuje také příběhy teroristek, které izraelští vojáci stačili zatknout před útokem a které si dnes odpykávají tresty ve vězení. Měla příležitost s mnoha z nich hovořit osobně (stejně jako například s šajchem Jásínem) a předkládá zkrácené záznamy těchto rozhovorů. Palestinsko-izraelský konflikt zaplňuje přední stránky novin, proto jde o knihu stále aktuální a velmi zajímavou i netradičním úhlem pohledu.
Zdroj: Anotace z knihy Armáda růží - Cesta do mučednického ráje
Dnes je 20.04.2024