Obsah: Tichý svědek

Napínavý román Richarda North Pattersona Tichý svědek je příběhem o soupeření, přátelství a o bolestné ztrátě, o tom, jak tragédie z mládí může ovlivnit život v dospělosti.Příběh začíná v roce 1967 v malém městě na středozápadě, ve městě, které je téměř nedotčeno bouřemi okolního světa. Sedmnáctiletý Tony Lord, nejpopulárnější sportovní postava z Lake City, je předurčen k tomu, aby ho potkaly jen samé úžasné věci. Je velmi ambiciózní, chce se vymanit z omezeného světa svých rodičů i rodného města, tím k sobě přitahuje pozornost Alison Taylorové, krásné a záhadné dcery z nejváženější rodiny města. To vše ale způsobí, že ochladne přátelství s jeho dvěma nejbližšími přáteli: se Samem Robbem – rtuťovitým chlapcem, Tonyho jediným rivalem na atletickém poli – a se Samovou dívkou Sue Cashovou, jejíž city k Tonymu jsou více než jen přátelské. Ale náhle se všechno změní. Alison Taylorová je brutálně zavražděna. Tony se stane podezřelým číslo jedna. Celé město se staví proti němu. Nevydrží ani jeho přátelství se Samem. Když Tony opouští Lake City, přísahá, že už se nikdy nevrátí zpět, jediné, čeho lituje, je ztráta Sueina přátelství. Po dvaceti sedmi letech naléhavý telefonní rozhovor se Sue opět změní celý Tonyho život. Tony Lord nyní žije v San Francisku, je právník a zdá se, že na hroznou příhodu ze svého mládí zapomněl. Ale byla to tato jeho trpká zkušenost s Alisoninou vraždou, která z něj udělala to, čím nyní byl – stal se neúnavným právníkem, zcela oddaným obhajobě svých klientů. Sueinu prosbu nemůže ignorovat: její manžel, Sam Robb, který se stal zástupcem ředitele střední školy v Lake City, je podezřelý z ohavné vraždy jedné studentky. Tonyho návrat do Lake City v něm opět oživuje jeho hluboce zakořeněnou hořkou zkušenost: cítí odpor k tomuto druhu zločinu, ze kterého může být jeho přítel obviněn; obnoví se jeho přátelské city k Sue; také ho pronásleduje podezření, které se stále vznáší v ovzduší nad městem, že sám Tony je vrah. Tony brzy zjistí, že je opět schopen pokračovat v tom nejsložitějším přátelství, jaké kdy měl – v přátelství se Samem Robbem. Při nelítostné zatěžkávací zkoušce během soudního přelíčení, ve kterém se snaží objasnit tuto vraždu, musí Tony konfrontovat nejen svůj strach z toho, že Sam je vrah, ale musí také skrývat své vlastní pocity a dávno pohřbené pravdy, které se dotýkaly Alisoniny smrti. Pattersonův příběh mistrným způsobem popisuje přátelství a také soupeření mezi muži, ukazuje, jak může minulost ovlivnit přítomnost, odhaluje nejtemnější zákoutí lásky. Tichý svědek je jeden z mála románů, v němž najdete mnohem víc – jde o přesně ten druh příběhu, jaký bychom mohli očekávat od Richarda North Pattersona.váz., 458 str.
Zdroj: Anotace z knihy Tichý svědek
Dnes je 20.04.2024