Obsah: Hlídky

„V časech, kdy jediná potyčka může přerůst do záhuby v atomovém hřibu, neprokáže velmoc svou rozhodnost tím, že přenechá úkol zjistit záměry druhé strany domobraně... "
Tato slova pronesl americký prezident Kennedy poté, co zažehnal hrozbu jaderného konfliktu během několika vypjatých dní takzvané kubánské krize. Svět tleskal jeho rozvaze a děkoval mu za záchranu. Našlo se však nemálo jedinců, kteří nesouhlasili nejen s jeho slovy, ale s celým postupem v krizové situaci.
Jedním z nich je i Jason Trench. Říká si vlastenec, ale ti, kdo ho znají, v něm vidí především nesmiřitelného a tím i nebezpečného pravičáka. Dallaský atentátník přichystal podle Trenche spravedlivou odplatu slabošskému prezidentovi, avšak skvrna, jaká vinou jeho zdrženlivosti ulpěla na jeho vlasti, přetrvala. Spojené státy jsou celému světu pro smích - alespoň tak to vidí Trench a hrstka jeho stejně smýšlejících přátel.
Dlouhá léta spřádali plány, jak napravit reputaci Ameriky v očích světa pošramocenou nezodpovědným vedením. Nyní jsou hotovi. Plán je prostý: pomocí provokací, vražd a únosů rozpoutají třetí světovou válku. Poté přispějí všemi silami svými i podobně smýšlejících patriotů, aby to byla válka přesvědčivě a jednou provždy vítězná.
K zahájení akce si Trenchova diverzní skupina nemohla vybrat příhodnější podmínky. Na jižní Floridu, odkud operuje, se blíží zničující uragán Flora. Jeho pustošivý úder má zakrýt první fáze operace.
Jenže Trenchovi samozvaní obránci vlasti se přepočítali: proti nim nastupuje s nejedním handicapem, zato se spravedlivým odhodláním skupina skutečných vlastenců...

Ed McBain se už dlouhý čas těšil uznání za sérii policejních románů o 87. revíru, když se rozhodl pro jednorázovou odbočku na žánrové teritorium, kde ho sotva kdo čekal. Dávno předtím, než přišel do módy, vytvořil vpravdě politický thriller o globální zničující hrozbě - a jako zkušený profesionál, který ví, jak vystavět zápletku a jak budovat napětí, i zde opět prokazatelně uspěl.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 28.03.2024