Obsah: Syn lovce medvědů

Úvod

Syn lovce medvědů je prvním románem ze série, kterou psal Karel May výslovně pro mládež. Nejprve vycházel v časopise Der Gute Kamerad a poté knižně u stuttgartského vydavatelství Union. Na román volně navazuje příběh "Duch Llana Estacada" - tyto dva romány bývají spojovány pod titulem Mezi supy (Unter Geiern, od 1914).

Zajímavým počinem je nahrávka Syn lovce medvědů od Supraphonu. Podle překladu Vítězslava Kocourka napsal Jan Fuchs scénář, doprovodnou hudbu složil Ladislav Štaidl. V hlavních rolích lze slyšet Josefa Beka (Dlouhý Davy, vypravěč), Čestmíra Řandu (Tlustý Jemmy), Miroslava Vladyku (Vohkadeh), Lukáše Vaculíka (Martin Bauman). Old Shatterhanda namluvil Viktor Vrabec, Vinnetou je z úst Václava Mareše. Další role namluvili Jiří Krampol (Černý Bob), Miroslav Moravec (Černý jelen), Josef Vinklář (Ohnivé srdce), Petr Haničinec (Těžký mokasin) a další. Nahrávka vznikla v roce 1986. Na přebalu je koláž fotografií s indiánskými a westernovými motivy. (Informace pocházejí z přebalu desky, kterou lze poslechnout v Národní knihovně v Praze. )

Olympia a SNDK mají průběžně vynechávky a úpravy textu. Pouze Olympia tvrdí, že Old Shatterhandův kůň je Hatátitlá. SNDK vynechává pasáž, kde Martin Baumann zastřelí medvěda.

Postavy

Old Shatterhand, Vinnetou, Tlustý Jemmy, Dlouhý Davy, Hobble Frank, Martin Baumann, Vohkadeh, Sliding Bob, Tokvi-tey (Černý jelen, Olympia: Statečný bizon), Těžký mokasín.

Děj románu

Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy se vydávají po stopě Indiána, najdou ho v zajetí bělochů (jejich šéf je Walker - Olympia: Brake), osvobozují ho a zjišťují, že se jmenuje Vohkadeh, je to přibližně 18 let starý Sioux. Na scéně se objevují Martin Baumann a Hobble Frank a seznamují se s Jemmym, Davym a Vohkadehem. Cestují k Baumannovu srubu, kde je černoch Bob.

Lovce medvědů zajali Ogallallové, kteří jeli uctít mrtvé náčelníky, které kdysi (str. 44, před sedmi lety) porazil Old Shatterhand. Lovil sám v Yellowstonu, byl tam údajně jako vůbec první běloch. Shatterhand se schovával na převisu, kde ho nemohli trefit, aby vyřešili situaci, sestoupil a bojoval se třemi z nich - Udatný bizon, Zlý oheň a jeden bez medicíny.

Před pěti lety pobili běloši oddíl Šošonů u Krvavého jezera. Jemmy a Frank jedou po podivné stopě, na jejímž konci nacházejí Old Shatterhanda, který je jak ze škatulky, ač je již osm měsíců na Západě. Chvilku si z něj utahují, ale pak se Karl představí. Právě s Vinnetouem sledují čtyřicet Šošonů. Náčelník Šošonů se jmenuje Tokvi-tey (Černý jelen). Šošoni zajmou Franka a Jemmyho, Shatterhand a Vinnetou je osvobodí, spolčují se s Šošony proti Ogallallům.

Následuje pasáž, kdy mladý Baumann zastřelí medvěda. Jedou kolem Želví hory, kde byl Shatterhand již třikrát, před několika lety se zde setkal s Vraním indiánem Velikým psem. Shatterhand a Vinnetou předvádějí boční výstřel a zabijí dva Upsaroky. Se zbytkem výpravy Upsaroků se pak střetnou, bojují o svobodu a vítězí, Upsarokové se přidávají k výpravě za Ogallally, kteří jim ukradli medicíny. Jeden z Upsaroků je Ohnivé srdce, bratr Velikého psa, další je Stonásobný hrom.

Jemmy, Davy, Frank, Martin a Vohkadeh se vydávají na vlastní pěst za Ogallally a upadnou do zajetí, Ogallallům velí Těžký mokasín. Nakonec jsou osvobozeni, Těžký mokasín uniká se zajatým staším Baumannem. Frank ho dopadne, ale než se s ním stihnou domluvit, ve zmatku náčelník prchá a při souboji s Martinem Baumannem se zřítí ze skály a zemře.
Dnes je 20.04.2024
Den 22. výročí úmrtí Brodský Vlastimil