Obsah: Agónie a extáze

Michelangelo musel o své mimořádné zakázky bojovat s kardinály, vladaři a papeži a jejich zásluhou si získával jak celoživotní přátele, tak celoživotní nepřátele. Žádné dílo nemuselo nikdy čelit takové přesile předsudků, závisti, lakoty a slepého nepřátelství. Aby získal právo tesat mramor, strávil Michelangelo čtyři roky vleže na zádech a maloval strop Sixtinské kaple pro papeže Julia II. Michelangelův osobní životní příběh, který je zde převyprávěn jako román, tvoří působivou výpověď o jeho zápalu i o konfliktech, jež provázely jeho tvorbu, budící dodnes úžas. Tento vpravdě všestranný muž, přímočarý jak svým vkusem, tak svým humorem, se stal osobitým zrcadlem nádherného rozkvětu italské renesance. Kniha začíná v okamžiku, kdy se třináctiletý Michelangelo navzdory přání své rodiny stává učněm malíře Ghirlandaia. Krátce nato se přestěhuje do paláce Medicejských jako chráněnec Lorenza de'Medici. Stává se důvěrným členem kroužku humanistických učenců a přítelem budoucích papežů. Studuje zde klasiky, tesá své první mramory a zamiluje se do Lorenzovy křehké dcerky Contessiny láskou, která mu vydrží na celý život. Nicméně jeho největší vášní, která převážila nad platonickou láskou ke Contessině, nad tělesnou láskou k plavovlasé Clarisse i nad jeho pozdní, zralou láskou k Vittorii Colonně, mu byl celoživotní titánský zápas o osvobození tvaru a krásy, uvězněných v čistém bílém mramoru. V samém srdci románu se na plamenném panoramatu náboženských a politických válek odVíjí i velkolepý příběh Savonarolův, stejně jako Michelangelovo nemilosrdné soutěžení s tako, 'Ými současníky, jako byli například Leonardo da Vincí, Raffael a architekt Bramante. Irving Stone vykreslil na svém plátně všechno revoluční vření a slávu této bouřlivé epochy a na pozadí životních osudů velikánů této doby se odvíjí i Michelangelův příběh.
Zdroj: Anotace z knihy Agónie a extáze
Dnes je 20.04.2024