Obsah: Anna Elliotová

Jane Austenová vytvořila ve svých šesti románech, z nichž nejznámější jsou Rozum a cit a Pýcha a předsudek, onen druh románového žánru, který angličtina nazývá domestic novel, román rodinného života. Miluje anglický venkov a zajímá ji výhradně poklidně žijící rodina středních nebo vyšších vrstev. Život v jejích románech plyne nerušeně - návštěvy u příbuzných a známých, společné výlety a plesy, které jsou vlastně jen jakousi aukční síní neprovdaných dcer. Vrcholným zážitkem pro všechny rodiny je okamžik, kdy se na obzoru objeví nový svobodný muž, který by mohl být výhodnou partií pro některou z dcer. Také Anna Elliotová, hrdinka stejnojmenného románu, postarší dcera ovdovělého zchudlého baroneta, bojuje o své místo na slunci...

Román Anna Elliotová patří k trojici pozdních románů Jane Austenové (byl vydán posmrtně, r. 1818 pod názvem Persuasion), jejichž hrdinky jsou zpočátku odsouzené do rolí Popelky a získávají si lásku nejen svou andělskou povahou, ale i inteligencí, vtipem a morální pevností.
Zdroj: Anotace z knihy Anna Elliotová
Dnes je 27.07.2024