Obsah: Jádro věci

Román Jádro věci z roku 1948 nese v lecčems autobiografické rysy svého autora. Stejně jako spisovatel sám slouží i hrdina knihy za války v západní Africe (v sierraleonském Freetownu vedl Graham Greene protišpionážní kancelář) a podobně jako ve spisovatelově životě hraje i zde značnou roli téma katolictví.
Dějištěm románu je britská kolonie v západní Africe za druhé světové války. Hrdina, stárnoucí koloniální úředník major Henry Scobie, přesvědčený katolík, prožívá v té době hlubokou vnitřní krizi a zároveň i konflikty a rozpory se svými nadřízenými. V ušlechtilé snaze pomáhat potřebným lidem naráží na hradbu zkorumpovaného a dávno se přeživšího koloniálního prostředí a navíc ztrácí postupně i oporu, kterou mu poskytovala jeho víra. Příběh beznadějného tápání osamělého a hluboce nešťastného poctivce končí promyšlenou sebevraždou, jíž major Scobie vidí jako jediné východisko z tragické osobní situace.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize