Obsah: Peníze

Kniha slavného syna slavného otce je jakýmsi unikátním dopisem na rozloučenou. Její hrdina John Self je nemravným dědicem hamburgerové kultury, vzývající peníze a vše, co s nimi souvisí, jako pozvánku do světa vyvolených. Trpká realita se zde zjevuje v podobě bezúčelného násilí, zvráceného chtíče či nekonečného vydělávání peněz jako jediného smyslu života. Postavy obdařené symbolickými jmény a osudy jsou smutnými loutkami v jejích rukou, v rukou oné trpké reality, s jakou se více či méně setkal každý z nás. Amisův geniálně přesný, agresivní a vytříbený styl si maně vynucuje srovnání s takovými velikány, jakými jsou Nabokov či Baldwin. Vše je podřízeno svrchovanému vyprávění, autor manipuluje čtenářovým prožitkem, aby ho s koncem románu získal neodvratně na svou stranu.

Jeho otec byl  Sir William Kingsley Amis, (1922 - 1995) anglický spisovatel, básník, kritik a pedagog
Zdroj: anotace ke knize + wikipedie
Dnes je 18.04.2024
Před 111 lety se narodil(a) Steinberg Werner