Obsah Recenze

Společenský román „Protiklady“, napsaný dvěma autory Renatou Šindelářovou a Milanem Prokšem, je moderní výpovědí „protikladných osob“ muže a ženy od dob raného dětství a dospívání až po dospělou současnost a zároveň doby „zakořeněných jistot“ socialismu po dobu „křehkých nejistot“ nově budované svobodné společnosti.
 
         Domnívám se, že dílo přece jen nejvíce osloví čtenáře, kteří se ve sféře socialismu pohybovali spolu s autory. Proto i já, narozena v padesátých letech minulého století, jsem mohla prožívat dny svého dětství ve stejných třídách tmavých a trochu studených škol od dob jiskřičkovských až po zdárné ukončení maturitní zkouškou  v přece jen o něco světlejších středoškolských budovách. Dobu prvních lásek a  citových zmatků, prvních polibků a nesmělých ozev skutečné lásky. Dobu žárlivosti a podezírání až po ujasnění sebe sama. Celé období manželství se svými úspěchy i nezdary…
Ve výpovědích sympatické Marušky vidím sebe, její touhy a sny jsou přelévány i do mého žití. Pro změnu  mužovo (Jozífkovo) vyprávění se odehrává pod jmény mnoha dalších mužů, které znám ze svého života…
S napětím sleduji obtížné budování vztahů mladé rodiny, prožívám s oběma hrdiny radost z narození dětí a zároveň trnu o zdraví všech zúčastněných. Spolu s nimi sleduji s obavou  rozdílnost jejich povah, která vyústí v nejeden konflikt až po vážnou krizi v manželského svazku. Nadšeně se s nimi prokousávám až do doby sametové revoluce, slibující tolik očekávanou svobodu a vysněný finanční rozlet stále mladé rodiny.
 
         Velice poutavě a svěže napsaná kniha formou vyprávění odlišných postav staví celé dílo na „moderní román“. Zvolené literární prostředky, které střídá humor, nadsázka, poezie i drsná realita, jsou důsledkem vytříbenosti a talentu obou vyprávějících. Tím, že svou pravdivostí a srozumitelností tak citlivě zasahují čtenářovo nitro, by vůbec nebylo „od věci“ přenést celé vyprávění do širší mediální polohy, neboť to, co se týká nás všech a je přitom srozumitelným a vybroušeným jazykem podáno dál, je skutečným uměleckým podáním, kterého je v současné době na pultech českých knihkupců stále nedostatek.
Román vydalo v roce 2009 třebíčské vydavatelství Akcent a rozhodně stojí za přečtení!
 
Vytvořil: Jindra
Dnes je 08.08.2020
Před 32 lety se narodil(a) Bujorová Flavia
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno