Maugham William Somerset - Životopis

Anglický spisovatel a dramatik
Narodil se v Paříži , kde jeho otec pracoval na britské ambasádě v Paříži. Rodiče ale brzy zemřeli, takže se vrátil do Anglie k příbuzným. Navštěvoval King’s School v  Cantenbury, dále studoval lékařství na universitě v Heidelbergu. Později pracoval v nemocnici sv. Tomáše v Londýně. Po publikování prvních dvou povídek se cele věnoval psaní.
První literární pokusy mu nezískaly ani slávu, ani peníze. Po mnoho let žil jako spisovatel ve Francii, nejprve na jihu, kde zlepšil své zdraví, podlomené tuberkulózou, a později v Paříži, kde žil na hranici chudoby. Peníze se mu podařilo získat až prostřednictvím dramatické tvorby.
Za první světové války Maugham sloužil v britské rozvědce, byv vyslán do Sovětského svazu. Později líčil tuto práci jako krajně jednotvárnou a monotónní. Tam také poznal Fredericka Geralda Haxtona, který byl jeho homosexuálním milencem až do roku 1944, kdy zemřel.
V roce 1917 si v New Jerzey vzal projektantku Maud Gwendolen Syrie Barandovou, dceru doktora Thomase Baranda (zakladatele organizace na ochranu práv dětí). Manželství trvalo jedenáct let, jedna z příčin jeho rozpadu byla Maughamova homosexualita. V tomto manželství se narodila dcera Elizabeth Mary Maughamová (1915 – 1998).
V roce 1947 Maugham založil Cenu Somerseta Maughama, která je dosud udělována britským spisovatelům mladším pětatřiceti let. V současné době získává nositel ceny 35 000 liber.
Na posledních několik desítek let své spisovatelské kariéry žil v jižní Francii, odkud jezdil do celého světa. Zemřel v roce 1965 na Francozské rivieře.
Vytvořil: java
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedia.com

'Životopis autora Maugham William Somerset'
Dnes je 26.02.2021
Před 123 lety se narodil(a) Biebl Konstantin
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno