Urban Josef - Životopis

Spisovatel a scénárista.
Josef Urban je absolvent Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze, reprezentant ČSSR ve sjezdu na divoké vodě, zakladatel expediční společnost Denali (společně s Robertem Kazikem), která věnovala vodáckým průzkumům a prvosjezdům divokých horských řek na třech světových kontinentech. Na těchto výpravách začaly vznikat první Urbanovy dokumentární filmy. V roce 1998 byl jeho autorský snímek Závěť, který byl poctou tragicky zahynulému příteli, oceněn na několika mezinárodních filmových festivalech. Kniha Nejhlubší údolí světa (se spoluautorem R. Kazikem) se dočkala tří vydání.

Debutem ve světě hraného filmu se stal realizovaný scénář filmu Na vlastní nebezpečí (v režii Filipa Renče), který do značné míry autobiograficky reflektoval dvacetiletou praxi profesionálního vodáka a dobrodruha.

Díly, která se zabývají kontroverzní historií Československé a České republiky, jsou filmově realizované scénáře snímků Habermannův mlýn (režie Juraj Herz) a 7 dní hříchů (v režii Jiřího Chlumského). Obě díla vyšla také v několika knižních vydáních. Za původní scénář k filmu Habermannův mlýn byl Urban v roce 2002 oceněn Cenou Sazky v rámci udílení cen České filmové a televizní akademie.

Česká televize realizovala Urbanovy scénáře k dokumentárním filmům Habermannův mlýn - rodinné stříbro a Ztracené klíče od domova.

V roce 2008 s producentem Danem Krzywoněm založil filmařskou společnost DP FILM, v rámci které realizoval hraná dokumentární dramata pro Českou televizi Kde se valí kameny - Leštinský masakr 1945, Svědkové zrady a distribuční koprodukční film 7 dní hříchů.
Vytvořil: Jacob
Upravil: pan.Kchiu

'Životopis autora Urban Josef'
Dnes je 13.07.2020
Před 91 lety se narodil(a) Baleka Jan
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno