de la Cámara Felix Achille - Životopis

Původní jméno tohoto spisovatele je Felix Emil Josef Karel Cammra, od roku 1924 úředně Cámara. Jeho otec Felix Cammra se oženil s dcerou vydavatele Karla Šolce, jehož podnik později vedl. Cámara se po první světové válce věnoval spisovatelství a redigování kalendářů. Řadu let strávil v Berlíně a Paříži, kde působil jako spisovatel, novinář a organizační pracovník kolem filmového podnikání. Také v Praze se kromě psaní živil překlady z němčiny, angličtiny a španělštiny, a divadelním podnikáním. Založil divadla Apollo a Komedia. V roce 1927 se jeho jméno objevovalo v tisku v souvislosti s podezřením ze založení požáru v divadle Komedia. Publikoval články v Národní politice pod zkratkou Ra. Za španělské občanské války se stal dobrovolně vedoucím zpravodajské služby generála Franka v České republice, od roku 1934 byl členem SA a svůj obdivný vztah k fašismu vyjádřil v několika knihách a množství novinových článků. Byl zřejmě zabit revolučním davem v pražských ulicích během Květnového povstání mezi dny 5. až 9. května 1945.
DÍLO:
De la Cámara byl plodným spisovatelem. Psal knihy o filmu (Perla filmu), dívčí romány (Filmová hvězda), filmové scénáře - spoluautor scénářů například k filmům Pozor, straší! , Dívka v modrém, Okénko do nebe, pohádky (Z říše vil, Svítilna z drahokamů), divadelní hry (Toreadore smělý), těžiště jeho tvorby však leží v okultních románech a povídkách: trilogie Černý mág, Jeho tajemství, Velekněžka magie, milostný román Ve spárech démonů, román Fantom oceánu (vyšel také pod názvem Madona vikingů), povídková kniha Parfumy zla, soubor čtyř povídek Paní mých snů, příběhy různých žánrů ve sbírce Primabalerina a tance upírů, povídkové knihy Fantomy a Záhada sfingy.
Jako spisovatel vystupoval též pod pseudonymem Cámara del Campo, pod kterým napsal 3 knihy o Španělsku, a životopisná data generála Franca. Jedná se o: Kupředu Španělsko (1937) Generalissimus Franco a události Španělské (1939) El Caudillo (1942)*
Vytvořil: majka4
Upravil: janajau
Zdroj: legie.info/autor/2198-felix-achiles-de-la-camara

'Životopis autora de la Cámara Felix Achille'
Dnes je 13.06.2021
Před 81 lety se narodil(a) Hrabě Václav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno