Obsah: Krvavý rubín

Výbor z veršů německého barokního básníka Johanna Christiana Günthera Krvavý rubín, který vydáváme ve svrchovaném překladu Josefa Hiršala, potvrzuje neutuchající platnost výroku, jímž Vojtěch Jirát před lety doprovodil antologii z tvorby této epochy: „V době, kdy se znovu a znovu vydává a je plně oceňováno velké umění Bridelovo a Michnovo, není proto zbytečný pokus uvést k nám také umění jejich německých druhů… a umístit Günthera v našem literárním povědomí kamsi vedle Villona a romantických vyděděnců. “
Výbor přináší především verše s tematikou intimní lyriky a křesťanské spirituality. Autor, který se dožil pouhých 28 let, žil velmi intenzívně a své ryzí prožitky plně uplatnil ve výrazně pojaté milostné lyrice. Jeho životní postoj napomohl i jeho rozporuplnému vztahu k víře: objevuje se zde jak smíření s Bohem, které je plně v souladu s tehdejšími barokními představami, tak i obžaloba Boha, jež se zcela vymyká oficiálním duchovním názorům. Básník se v tomto výboru v menší míře představuje i jako autor satirických básní, které útočí proti nedostatkům v teologické a etické oblasti.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize