Obsah: Autobiografie

Autobiografie proslulého prozaika, esejisty, básníka a obávaného polemika.
Cílem Chestertonova vyprávění není jen podat výklad o dětství, mládí, literárních počátcích a okolnostech, za nichž jednotlivá díla vznikala, nebo kdo a co inspirovalo vznik té či oné literární postavy. Kniha neobyčejně svébytně portrétuje tvůrce, s nimiž se Chesterton přátelsky stýkal: G. B. Shawa, H. G. Wellse, H. Jamese, H. Belloca, dále prezentuje především autora samého jakožto vynikajícího vypravěče, skvělého literárního kritika, ale hlavě toto vyprávění vysvětluje a obhajuje myšlenkový vývoj, jenž ho vedl od nevyhraněného pesimismu ke geniálnímu optimismu "spontanního" životního slohu "staré veselé Anglie". Chestertonova Autobiografie náleží k předním dílům světové memoárové literatury, autor ji dokončil necelé tři měsíce před smrtí. Dílo je přeloženo do češtiny poprvé.
Svoji proslulou Autobiografii dokončil Gilbert Keith Chesterton (1874–1936) necelé tři měsíce před smrtí a mohl v ní tedy přehlédnout celý svůj život. Není to však jen kniha vzpomínek, celé dílo má pečlivě promyšlenou stavbu.
Vytvořil: ota61
Zdroj: http://www.mlp.cz