Obsah: Poslední útočiště

Výbor z detektivních povídek Chandlerových, který dostává český čtenář do rukou, seskupuje dvanáct příběhů, jejichž hrdiny jsou sice různí soukromí detektivové, mají však vzácně jednotný, typicky chandlerovský charakter: jsou ochránci slabých a napadených, jsou to nepodplatitelní a neohrožení vykonavatelé spravedlnosti, muži bojující proti korupci v jakékoli podobě. Všímají si anomálií života kolem sebe a vyvozují z toho důsledky. Jsou často posledním útočištěm ztracených a pronásledovaných.
Příběhy zavádějí čtenáře do nejrůznějších prostředí na Floridě a v Hollywoodu. Stejně jako ve svých románech projevuje se v nich autor jako vážný spisovatel, jemuž nejde jen o předem danou logickou konstrukci a postupné dedukce skryté či zřejmé. Je na nich patrna práce s jazykem, mají promyšleně stavěné dialogy. Chandler v nich vytvořil celou galerii originálních postav. Také jeho přímo barevná vize města a popisy přírodních jevů jsou mimořádně sugestivní. Úvod k výboru tvoří Chandlerova známé esej Prosté umění vraždy, autorské zamyšlení nad uměním detektivního románu.

Povídky:
- Maléry jsou můj denní chleba (Trouble Is My Business)
- Výpalné na Noon Street (Noon Street Nemesis)
- Vrah v dešti (Killer in the Rain)
- Přehnaně rafinovaná vražda (Smart-Aleck Kill)
- Perly jsou jen pro zlost (Pearls Are a Nuisance)
- Král v žlutém rouše (The King in Yellow)
- Nevadský plyn (Nevada Gas)
- Počkám na tebe... (I'll Be Waiting)
- Horký vítr (Red Wind)
- Opona (The Curtain)
- Španělská krev (Spanish Blood)