Obsah: Medicína v době faraonů

Medicína v době faraonů : lékaři, léčitelé, mágové a balzamovači
Kniha čerpá z pramenů starověkého egyptského lékařství - z medicínských papyrů, ze svědectví cestovatelů z období antiky a zejména z archeologických nálezů.
Staroegyptská medicína úzce souvisela s náboženstvím. Lékaři, stejně jako kněží a mágové, hledali příčiny, které vedou k narušení organizmu a snažili se společně nemocné léčit. Lékařské povolání se dědilo, vznikaly celé rody lékařů, léčitelů a balzamovačů. Poznáváme tak léčení interních, očních a ušních nemocí, léčení zubů, chirurgii, ale též jaké léky, obvazy a náplasti starověcí lékaři používali, a pochopitelně nahlédneme i do umění balzamování a mumifikování. Velmi zajímavá je kapitola věnovaná snaze oddálit stáří a "proměnit starce v mladého muže". Lékaři ve starověkém Egyptě byli "státními zaměstnanci" a nesloužili jen faraonům a bohaté vrstvě. Zachovaly se záznamy o specifických chorobách podle povolání - nemoci rybářů, rolníků, horníků, vojáků, zaměstnanců na staveništi, pekařů, písařů a prostitutek. Autor velice čtivě a srozumitelně shrnul poznatky starověkých egyptských lékařů a především nám přiblížil jejich každodenní práci.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz