Obsah: Císař František Josef

Život, pád a zánik habsburské říše
Doba, která se mohla stát šťastnou érou habsburské historie, skončila v troskách, úpadku, krvi a slzách. Ale na tomto pozadí je místo pro lidský soucit s mužem, který nastoupil na trůn jako mladík, zažil násilnou smrt svého bratra, manželky, syna i synovce, přišel o nejlepší provincie…Jedinečný portrét vladaře i jeho doby. Populárně laděný životopis rakouského císaře Františka Josefa I. , Habsburka, který nedokázal zabránit sestupu rakousko-uherské monarchie z pozice evropské mocnosti. František Josef I. byl jedním z nejdéle vládnoucích evropských monarchů. Monografie zachycuje jeho životní osudy i osudy jeho rozsáhlé říše v 2. polovině 19. a na počátku 20. století. Velký prostor autor věnuje lidské stránce císařovy osobnosti, komplikovaným vztahům v císařské rodině, tragédiím, které postihly jeho nejbližší okolí (okolnosti smrti jeho syna, korunního prince Rudolfa, zastřelení mexického císaře Maxmiliána, zavraždění císařovny Alžběty). Méně pozornosti se tak dostává úloze, kterou František Josef sehrál v dějinách své říše a střední Evropy obecně.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Císař František Josef - Život, pád a zánik habsburské říše
Dnes je 18.04.2024
Před 39 lety se narodil(a) Townsend Jessica