Obsah: XML v příkladech

Léta čekal web na svůj kódovací jazyk. Teprve nyní se zdá, že se ho dočkal v podobě XML (eXtensible Markup Language, rozšiřitelný značkovací jazyk). HTML jím vpravdě nikdy pořádně nebyl za svou jednoduchost platil nemožností rozlišovat význam textových částí v dokumentech a z toho plynoucí komplikovaností dalšího zpracování obsažených dat. Jedním z okamžitých projevů přínosu stránek vytvořených v XML je například to, že vyhledávací stroje z nich mohou vracet větší počet smysluplných odkazů. Pro vysvětlení nastupujícího programovacího jazyka jsme pro vás vybrali k překladu knihu, která slibuje přinést webovým vývojářům to, co je jejich práci nejbližší: okamžité vyzkoušení nově naučeného na jasných příkladech. Kniha nerozebírá zbytečně teorie z pozadí XML a souvisejících technologií, ale jde přímo k věci a předvádí jazyk XML v praxi: je v ní maximum komentovaných ukázek kódu a vyobrazených výsledků v prohlížeči a k tomu i popis tvorby dvou kompletních aplikací: pro e-commerce a e-mail. Praktický přístup publikace už ve světě ocenila plejáda čtenářů: kniha se v originále držela po řadu týdnů na samém čele žebříčku nejprodávanějších počítačových publikací amerického internetového knihkupectví Amazon. Podívejme se do obsahu, co konkrétně přináší: XML se představuje vysvětlení pojmů a zkratek, struktura dokumentu, software pro XML (prohlížeče, editory, analyzátory, procesory) Syntaxe XML základy značkování, názvy, atributy, vnořování elementů, deklarace, komentáře, entity, Unicode, klasické chyby, typy aplikací Schémata XML proč je vůbec používat, syntaxe DTD, vztah mezi DTD a dokumentem, entity a notace, metody návrhu Jmenné prostory URI, rozsah platnosti, praktická aplikace Formátování objektů pomocí XSL a kaskádové styly vyjádření obsahu XML bez HTML, tekoucí objekty a boxy, vlastnosti textu a písma, barev a pozadí, pokročilé vlastnosti CSS Analyzátor a objektový model dokumentu analyzátor (parser) a aplikace, objektový model dokumentu (DOM), aktuální postavení v dokumentu, DOM a Java, DOM v aplikacích Alternativní API: SAX proč vůbec jiné API, jeho rozhraní a objekty, flexibilita Jak psát dokumenty XML metody DOM pro vytváření a změnu dokumentů, tvorba bez modelu DOM a z jiných typů datových struktur Vícevrstvá architektura a XML jak může XML pomoci při řešení úkolu, programovací jazyky pro serverové aplikace Spojujeme všechny části do jediného celku ukázka aplikace pro elektronický obchod Rychlokurz jazyka Java Kniha je ideálním studijním materiálem pro každého, kdo zná základy HTML, webu a něco málo ze skriptování a chce být naplno uveden do nového vzrušujícího světa XML.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize