Obsah: Městečko na dlani

Městečko na dlani Rukapáň je svou polohou podobno dlani pravé ruky. Leží kdesi uprostřed středočeské krajiny zalidněno rázovitými postavami sedláků, vorařů, vinařů, ochmelků a bláznů. Autor je obdařil šťavnatou češtinou, fantazií a humorem.
Ústřední postavou je starosta František Buzek, komický v jednání, příkazech, ve vlastní slabosti k pití. Červené rukapáňské víno mu chutná natolik, že se mu v opilosti zjevuje anděl a Buzek mu píše úřední úpis, v němž si povo­luje pouze tři skleničky denně. Havíř Matěj Řezáč je ve štole zavalen společně s radou Zimmerheierem. Oba mají stejnou pytláckou vášeň, les a flintu. Matěj odpálí zával a vynese radu, který má zlomenou nohu, starou dušnickou štolou ven. Je to místo, kde se před lidmi a jejich posměchem ukrývá i blázen Janek Pudeš, bývalý havíř; při jednom záchvatu rozhoupá zvony na kostelní věži a při pádu nalézá smrt na městském náměstí.
Václav Trantinec, syn bohatého sedláka, miluje Ančku, dceru chudého voraře. Marně Václav žádá u faráře Volmana ohlášky. Ten nebude přece bez vědomí otce a pantátova požehnání shazovat z kazatelny sedlákova syna. Otec jejich lásce nepřeje a se synem se rozchází ve zlém. „Pospíchej s veselkou, ať ji křtiny nepředběhnou, " věští planetka, kterou si Václav s Annou o pouti vytáhnou. Předpověď se naplňuje a navzdory předsudkům rodičů je svatba.
Poklidný je život lidi v městečku na dlani. Probíhá v letech před první světovou válkou a všichni tu přijímají v po­hodě nemoc i smrt, vždyť jejich osudy řídl Pánbůh. I pro starostu Buzka poslal anděla, neboť už vypil všechno, co měl na světě vyměřeno.
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 26.04.2024
Před 43 lety se narodil(a) Vydra Jiří