Obsah: Frankenstein

Krehká a čerstvá mladomanželka slávneho romantického básnika Percy Bysshe Shelleyho Mary priviedla roku 1818 na svet monštrum – našťastie iba literárne: Frankensteina – aby tak položila základy žánru, ktorému sa až o mnoho rokov neskôr začalo hovoriť science fiction. (Frankenstein totiž okrem výzoru, ktorý by ho skôr radil do žánrovej priehradky s označením horor, ako prvý „splnil“ reglementy vedeckej fantastiky. Na rozdiel od množstva iných literárnych príšer sa neobjavil mávnutím nejakého čarovného, rozprávkárovho prútika, ale vznikol ako výsledok „vedeckého“ experimentu. Frankenstein nie je iba obyčajné monštrum, ale povedané sci-fi jazykom – android. ) Slávne a nespočetnekrát sfilmované literárne dielo vo skvelom preklade Pavla Vilikovského (překlad do slovenštiny) si zaslúži, aby sa s ním mohli zoznámiť aj nové generácie slovenských čitateľov. Súčasťou knihy je doslov Petra Uličného.
Viktor Frankenstein je mladý nadějný vědec. Po smrti své matky se rozhodne opustit rodný dům, kde žije s adoptivní sestrou a svou budoucí manželkou Alžbětou, bratry Vilémem a Arnoštem aotcem. Odjede na univerzitu v Ingolstadtu, kde se vrhne do studia. Po nějaké době jej posedne toha dokázat něco nového, co se nikomu před ním nepovedlo. Pokusí se stvořit člověka. Svému člověku dá neobvyklé rozměry a sílu. Jednoho dne se mu jeho záměr podaří, ale když spatří se oživlé dílo, lekne se a uteče. Narazí na svého přítele z mládí a neschopen mu sdělit, co se stalo, podlehne nervovému záchvatu. Několik měsíců žije takřka v bezědomí, při čemž o něj pečuje jeho přítel Clerval. Po uzdravení mu přijde dopis od jeho milované Alžběty, kde mu sděluje, že jeho bratr Vilém je mrtev. Okamžitě se vidává za svou rodinou do Ženevy. Zde zjišťuje, že bratr byl zavražděn a z jeho vraždy byla obviněna služebná Justýna, která je posléze odsouzena a popravena. Mezitím Frankensteinovi došlo, kdo je vrahem a proto se rozhodne jej najít a za smrt bratra potrestat. Hledání se mu však z počátku nedaří a tak žije v rodném domě s Alžbětou a otcem v neustálém napětí a obavách. Až na jednom osamělém výletě zahlédne obávanou postavu a tak se za ní vydá. Když své monstrum dostihne, vypráví mu toto stvoření smutný příběh o hledání spřátelené duše, o lásce, kterou se pokoušel najít na cestě z Ingolstadtu do Ženevy, o tom jak jej každý, s kým se pokoušel spřátelit, vyhnal a jak se postupně měnilo jeho zoufalství v nenávist a touhu po pomstě, a proto zabil Frankensteinova bratra. To proto, aby ho nyní snáz přesvědčil o tom, aby mu stvořil družku, se kterou by trávil život. Ten nejprve odmítá, ale po dojemném vyprávění připustí, že tvorova osamělost je jeho vina a slíbí, že mu družku vytvoří. Přesto trochu váhá. Vypraví se ve společnosti přítele Clervala na studijní cestu po Anglii a Irsku, kde také Clervala zanechává, aby sám na Orknejích započal své dílo. Po tom, co shromáždí potřebný materiál, své dílo zničí, v tu chvíli se objeví jeho stvoření a přísahá mu pomstu a stejnou osamělost jaká je souzena jemu. Cestou z Orknejí najde mrtvého Clervala, po svatbě s Alžbětou umírá i ona na svatebním loži, jeho otec umírá na nervový otřes. Frankenstein přísahá, že bude svůj výtvor pronásledovat, tak dlouho, dokud ho nezničí.
Kniha mi nepřipadá moc hororová, je spíše smutná, je spíš obrazem toho, co dokáže nešťastný, osamělý člověk. Jak těžké je být odlišný.
Vytvořil: Roza
Zdroj: anotace ke knize