Obsah: Dopisy Evě

Dopisy Evě   / Zbyněk Havlíček  ; uspoř. , k vyd. připr. , pozn. opatřil a dosl. naps. Pavel Čepický      Vyd. 1    . - Praha: Torst, 2003  . - 565 s. , 1 přít. : Prusíková, E. : Dopisy Zbyňkovi. S. 569-969. ; 22 cm        ISBN 80-7215-185-1  : Kč∼598, 00 

Dopisy Zbyňka Havlíčka Evě Prusíkové odráží niterný vztah dvou osobností na pozadí české literární a kulturní scény po dvacátém sjezdu KSSS.
Korespondence významného českého psychiatra, psychoanalytika a surrealistického básníka, syna prozaika Jaroslava Havlíčka, zachycuje období po dvacátém sjezdu, kdy nastává určité uvolnění, ale dochází přes pád dogmatismu k nové diferenciaci. Žádána jsou jasná stanoviska, pro nebo proti linii, kterou vytyčil právě dvacátý sjezd; postoje k němu je třeba obhajovat. Navzdory politickému útlaku to však bylo jedno z nejplodnějších období české literatury, které doznívalo až do časů normalizace. Dopisy Evě jsou zrcadlem tvůrčího hledání, propojeného s profesí odborníka, sondou do dějin české psychiatrie, ojedinělým svědectvím k dějinám českého poválečného surrealismu, také příběhem vnitřního konfliktu jedince s komunistickou stranou, který Havlíček vnímá jako konflikt F. Kafky s jeho otcem. Havlíčkovy dopisy jsou především strhující reflexí hlubokého milostného vztahu.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 04.10.2022
Před 73 lety se narodil(a) Sepúlveda Luis
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno