Obsah: Jatka č.5

Jedno z nejoriginálnějších protiválečných literárních děl všech dob vypráví příběh mladého Američana s německými kořeny, který se za druhé světové války dostal do německého zajetí a přežil fatální bombardování Drážďan, aby se v pozdějším věku dožil situace, kdy přestane být vázán současností a dokáže se přesouvat v čase, což mu není až tak moc platné, neboť ho unesou mimozemšťané a vystaví ho ve své zoo jako exponát člověka dvacátého století.
Román amerického spisovatele zachycuje otřesné zážitky z náletu na Drážďany koncem 2. světové války, který sám autor prožil jako americký válečný zajatec. Jedná se o typicky moderní prózu, v níž je použito několika rovin vyprávění - např. bombardování Drážďan, život hrdiny po válce, jako fantastický prvek putování na cizí planetu apod. V jednotlivých epizodách je ukryta intenzita válečného zážitku, který se hrdinovi znovu a znovu vrací. Všechny tematické roviny vytvářejí dohromady jakousi černou grotesku, popisující s neuvěřitelnou autentičností hrůzu a absurditu jakékoliv války.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 18.04.2024