Obsah: Kosatec

Výbor z povídkové a novelistické tvorby jednoho z prvých představitelů modernismu v japonské literatuře tohoto století. Zahrnuje jak povídky s autobiografickými rysy, tak i příběhy historické nebo z období druhé světové války. Ačkoli si autor vybírá nejrůznější témata, společným rysem jeho tvorby je mistrná kresba detailních situací a japonských reálií. Výbor obsahuje Ibuseho prvotinu Mlok z roku 1923, typickou ukázkou autorovy válečné tvorby je povídka Autobus, bezprostřední zážitek z hirošimské katastrofy se odráží v povídce Kosatec. Nejpříznačnější jsou dokumentární povídky z běžného života, ať již nahlíženého očima mladého a snaživého vesnického strážníka z povídky Vesnice Tadžinko nebo zkušeného lékaře z novely Dnes se neordinuje.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize