Obsah: Obří krtek

Obří krtek   / Franz Kafka        1. vyd    . - Třebíč: Trojan, 1991  . - 139 s.         ISBN 80-85249-09-X  : Kč∼28, 00

Soubor povídek představuje humorně absurdní část autorovy tvorby, vrací se však stále k tématu hledání smyslu lidské existence.
Jde o práce, které nebyly otištěny za autorova života, ale vznikly v poměrně značném časovém rozpětí. Charakteristická je úvodní povídka (Popis jednoho zápasu) v níž se Kafkavrací ke svému stálému tématu - k hledání smyslu života. Humorná výpověď je mistrně rozvedena v příběhu výskytu obřího krtka a se stejným zaujetím je popsána situace starého mládence, který ve svém hotelovém pokoji zoufale bojuje se dvěma neustále poskakujícími míči apod. V závěrečné próze se hrdina snaží izolovat od vnějšího světa, ale stále odkrývá další rušivé prvky a snaha zabydlet se v tichém podzemí reálného světa je pro něho jen nesplněný sen.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu