Obsah: Legie prokletých

První kniha z cyklu Sven Hassel

V románu Legie prokletých autor vypráví Svenův - fakticky autobiografický - příběh. Autor popisuje hrdinovo zatčení po dezerci, po němž následuje krátký a úderný tribunál, který ho trestá patnácti lety těžkých prací - a kdyby nebyl cizinec, neminula by ho poprava.
Hassel líčí zrůdné poměry ve věznici, které ho přiměly, aby se přihlásil jako dobrovolník k práci, při níž mu doslova smrt nahlíží přes rameno: ke zneškodňování nevybuchlých bomb. Naivně uvěřil slibu, že za každých patnáct deaktivovaných výbušnin mu bude prominut rok vězení.
Pak znenadání přichází den, kdy Sven  nechápe, co se děje: je propuštěn! Ale brzy mu dochází, oč jde. Nacistům je v současné situaci dobrý každý muž, který udrží zbraň. Svena tak po krutém vězení čeká stejně krutý výcvik. Jako úlevu proto paradoxně pociťuje chvíli, kdy se mu znovu přiblížila smrt: je převelen k jednotce, s níž odjede na frontu. Zrovna včas, aby se zúčastnil prvních fází operace Barbarossa...

Vytvořil: Roman
Upravil: janajau, Filip