Obsah: Růže života

Devátá kniha série Dědictví otců.

V Růžích života, dalším dílu Merlovy velkolepé ságy z francouzských dějin Dědictví otců, je mladičký Ludvík XIII. konečně skutečným králem bez ponižujícího poručenství panovačné matky Marie Medicejské a může sám vládnout. Růže života, které by měl ve svých sedmnácti letech začít trhat, jsou však notně pichlavé - je pro něho těžké překonat stydlivost i dědičný odpor ke španělským Habsburkům, z jejichž rodu pochází jeho manželka Anna Rakouská. Čtenáři v tomto svazku nakouknou i do královské ložnice, kde budou svědky překvapivých příhod z intimního života lidí královské krve, jejichž růže bývají opatřeny obzvlášť dlouhými a zraňujícími trny.
Vypravěč Petr Emanuel ze Sioraku také vyzrává, stává se za zásluhy ve spiknutí na odstranění Conciniho hrabětem z Orbieu a po vzoru périgordských předků usiluje za pomoci Lojzičky o zvelebení svého nového panství, ohrožovaného vlky, závistí i lidskou hloupostí. Pro českého čtenáře je velmi zajímavé francouzské zákulisí třicetileté války, kvůli níž mizí z vypravěčova světa jeho milá falcká hraběnka; v diplomacii začíná hrát čím dál významnější roli kardinál Richelieu, zprvu rádce Marie Medicejské ve vyhnanství, ale na konci románu už člen královské rady, jehož obratnost a inteligenci musejí uznat i zarytí odpůrci.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 24.04.2024