Obsah: Lorca - Dalí - Marná láska

Lorca - Dalí. Marná láska nabízí nový, překvapivý pohled na hluboké přátelství dvou velikánů Španělska 20. století. Přátelství, jež sám Dalí krátce před svou smrtí nazval "tragickým" (když už ne erotickým), protože nemohl jako heterosexuál - podle názoru autora tohoto díla je to však diskutabilní - opětovat fyzicky lásku, kterou v básníkovi probouzel. Kniha Iana Gibsona, jenž se dostal k novým pramenům, je mistrovskou a bystrou studií vztahu, který sice nemohl být zcela naplněn, ale byl zdrojem vzájemného objevování a čistého tvůrčího zaujetí, jež měly rozhodující vliv na dílo - a život - obou přátel. Po básníkově zavraždění byl tento vztah pro Dalího až do jeho smrti podnětem k reflexi a naléhavé nostalgii. Toto náročné a precizní dílo, které se čte jako fascinující román, potvrzuje, že Ian Gibson je jedním z nejtalentovanějších a nejduchaplnějších životopisců. Tato kniha nemůže nechat nikoho lhostejným.
Zdroj: Anotace z knihy Lorca - Dalí - Marná láska
Dnes je 24.04.2024