Obsah: Neslušné sny

Autor působivě popisuje ve třech novelách vnitřní i vnější projevy svých postav v příbězích odehrávajících se na sklonku války v Praze. V pozadí dramatických příběhů nalezneme vedle touhy po lásce, po pomstě, zbytečných poprav zběhů v předvečer ukončení války, daných vyvíjejících se vztahů mezi jednotlivými hrdiny, identifikací dějů v lidských duších protagonistů jednotlivých příběhů i problematiku židovské otázky, která je nejen imanentně přítomna. V příbězích nalezneme interakční vztah mezi evokací hysterie oné doby a myšlenkami a sny, ale i velkým lidským porozuměním hlavních hrdinů, jak je autorovi a jeho umění vlastní. Publikace je opatřena předmluvou k americkému vydání, která identifikuje bohatý přínos Arnošta Lustiga československé a české próze. Autorem předmluvy je Josef Škvorecký, který o knize Neslušné sny mimo jiné říká: "Jsou to v pravdě nezapomenutelné scény, nepodobají se ničemu v rozsáhlé literatuře o válce. Odhalují málo známý aspekt velkého zabíjení, zachycený s lidským porozuměním a s velkým uměním. "Mimořádná edice s přílohou autorových citátů a fotografií.
Zdroj: Anotace z knihy Neslušné sny
Dnes je 20.04.2024