Obsah: Čestný dluh

Chronologicky osmá kniha série Jack Ryan.

Zdálo by se, že válečné jizvy na duši Japonska už uplynulá desetiletí zhojila. A přece se v ostrovní zemi najdou ještě jedinci, kteří nedokáží zapomenout na ponížení, jaké se jejich vlasti dostalo od vítězných Spojených států, ani na oběti, které válka přinesla. Razio Jamata dal svým rodičům, zemřelým za války, symbolický slib, že jejich životy pomstí. Současná světová situace mu nabízí ideální způsob pomsty: novou válku.
Jamata je však mocný finančník a nehodlá vyhlásit Americe konvenční válku zbraní. Je rozhodnut zasáhnout promyšlenými operacemi samu nervovou soustavu nenáviděné velmoci, její ekonomiku, finančnictví, její nejreálnější moc. Povede-li se mu jeho plán, na válečném poli nezůstanou ležet desetitisíce mrtvých, ale Americe vyvstanou desetimiliony zoufalých a v nouzi ke všemu odhodlaných vlastních občanů. V takové situaci lze očekávat, že zanedlouho promluví i zbraně. Jeho plán je odvážný a reálný. Je to znát už od prvních tahů rozehrané partie. Vedení Spojených států cítí, že se zde hraje nebezpečná hra, jen nezná protihráče. Když jej prohlédne, za každých jiných okolností by už bylo pozdě, jen v jediné ne: do záchranné akce se pouští bývalý agent CIA, dnes prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jack Ryan.
Od počátku ví, že poběží napjatou časovku. Události se už daly do pohybu a odvíjejí se v řetězové reakci. Krize už neohrožuje jen Spojené státy, ale celý vyspělý svět. V ohrožení vstupují do akce další mocnosti a situaci jen komplikují. Po mnoha letech klidu je opět v nejvyšším stupni pohotovosti velmocenský jaderný arzenál. Propuká chaos, nedůvěra, paranoia, a to i v nejvyšších mocenských kruzích. Nikdo neví, jak se zachová nevyzpytatelné Rusko. Krize zneklidňuje i Čínu, dalšího člena jaderného klubu...

Mistr zápletek globálního ohrožení Tom Clancy je zkušený profesionál a dobře ví, že i s tou nejďábelštější variantou celosvětové hrozby by vytvořil jen suchý popis dramatické šachové partie. Na jejím pozadí proto vytváří bohatství kliček a uzlů zápletek vedlejších, jež zalidňuje reálnými, uvěřitelnými postavami, kterých se nejvyšší politika dotýká proti jejich vůli. Ostrými filmovými střihy mění prostředí a vodí čtenáře z koridorů, kde se tvoří dějiny, do rozmanité palety míst na zeměkouli, kde žijí ti, na něž osudově dopadají. V Čestném dluhu vykreslil účinek neobyčejné krize na obyčejné lidi tak reálně a dramaticky, že román patří k jeho nejlepším.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 22.02.2024
Před 60 lety se narodil(a) Jirásek Ondřej
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno