Obsah: Klapzubova jedenáctka

Klasický humoristický román ze sportovního prostředí, o tom jak chalupník Klapzuba vychová ze svých synů slavnou fotbalovou jedenáctku.
Kniha má dvacet kapitol, je ilustrovaná Josefem Čapkem a začíná tím, jak chalupník Klapzuba učí svých jedenáct synů fotbal. Díky přísným tréninkům se dostanou takřka hned do první třídy a stanou se mistry v Čechách s celkovým skóre 122:0. Poté jedou dobývat Evropu. Protože je španělský tým Barcelony chce zmrzačit, táta Klapzuba navlékne hochy do kaučukového krunýře, do něhož byl napumpován vzduch. V Anglii přivedou do týmu prince Waleského jako náhradníka, který měl úplně stejné podmínky jako Klapzubovi hoši. Poražením anglického týmu Huddersfield F. C. 4:0 se Klapzubova jedenáctka stane mistry Evropy. Osmá kapitola je pohádka o kouzelné píšťalce dědečka nynějších Klapzubů, kterou si vymyslil oregonský dědeček pro americké kluky, kteří už nevěří klasickým pohádkám. Na začátku další kapitoly je hymna Vincence Kabrny věnovaná Klapzubově jedenáctce. Jednoho dne jim pihovatý kluk řekne, že s nimi nemůže hrát, protože on hraje pro čest zatímco oni pro peníze. Poté se kluci i jejich hra úplně změní, ze hry se vytratí vášeň, kluci jsou zamlklí, neveselí, až si toho všimnou sportovní zpravodajové i oba rodiče. Táta si s nima promluví a rozhodne se, že se skončí s hraním. A tak s všelijakou slávou zaorají hřiště a zasejí. Přesto poté ještě jedou do Austrálie, aby se stali mistry světa. Během cesty tam se nestane nic zvláštního, jen otec Klapzuba se spřátelí s plukovníkem Wardem z indické armády. V Austrálii v první půli dostanou gól, ale pak se vzchopí a vyhrají 9:1. Při cestě domů je chytne tropická bouře naprosto nečekaná kolem rovníku a parník Timor s Klapzuby na palubě se rozlomí a potopí. Celá cesta domů je líčená z pohledu poštovního parníku Argo, který jede Timoru na pomoc, ale přijede pozdě, zachrání sice celou posádku, ale Klapzuby už nenajde. Klapzubové mezitím v bezpečí uniknou z potápějící se lodi jsouc oblečeni v pryžových oblecích plněných vzduchem, kterých užili jen jednou při zápasu s Barcelonou. Za pomoci své standarty doplují k ostrovu, kde je hned poté zajmou lidožrouti, kteří si s nimi dají zápas, který jestliže Klapzubové prohrají, tak budou sežráni, a jestliže vyhrají, tak budou propuštěni. Zápas je v kopání, jenže se kope do nohou, rukou, břicha, nosu, atd. . A tak je táta naučí různým surovostem a oblékne zase do těch pryžových koulí, kterých se lidožrouti bojí, protože neznají kouli. Lidožroutští hráči kopané před bratry utečou, takže Klapzubové vyhrají. Poté pod záminkou slavnostního běhu utečou a ujedou na náčelníkově loďce, ze které je později zachrání parník Jellicoe, čím se velká historie Klapzubovy jedenáctky končí.
Vytvořil: Mady
Upravil: majka4, ota61, janajau