Obsah: Cirkus Humberto

Tato rozsáhlá románová kronika líčící osudy několika cirkusových dynastií vyšla v r. 1941. Ústřední postavou je Václav Karas z pošumavské vesnice, který spolu se svým otcem, zedníkem hledajícím práci v cizině, zakotví v Hamburku u cirkusu Humberto. Tatík Karas pracuje v partě stavěčů a hraje v cirkusové kapele, zatímco syn, jemuž všichni říkají Vašku, se celý den pohybuje mezi zvěří a v manéži Nebojí se žádné práce a námahy, osvojí si záhy dovednosti několika cirkusových profesí a stane se úspěšným krasojezdcem, artistou i krotitelem. Jeho kariéra pokračuje sňatkem s dcerou ředitele cirkusu, Helenkou Berwitzovou. S cirkusem jako jeho šéf prožije dobu slávy i úpadku. Po velké hospodářské krizi, kdy je nucen chátrající cirkus prodat, se stane ředitelem pražského varieté, které za 15 let přivede mezi nejlepší podniky tohoto druhu v Evropě. Mrzí ho nezájem syna Petra Antonína o cirkusovou práci, plné zadostiučinění a naplnění svého životního osudu však nalézá v talentu a začínající kariéře své vnučky, která nastoupila úspěšnou dráhu tanečnice, v čemž ji děda všestranně podporuje.
Vylíčení životních osudů ústředního hrdiny tvoří jen kostru rozsáhlého epického díla, v němž vystupují desítky postav různých národností. Starý Malina, partafíra Kerholec, účastník revolučního roku 1848 Jan Bureš, který učil malého Vašku lásce k rodné řeči a literatuře, žoviální krotitel Gambier, jehož se stal nástupcem, ošetřovatel slonů Ind Arr-Šehir, světem protřelý kuchař Vosátko, dobromyslná a sentimentální paní pokladní. Vaškův vrstevník, později i jeho sok ve vztahu k Helence Paolo Roméo, ředitel Berwitz, jeho rázná žena, Vaškova manželka krasojezdkyně Helenka, jejich syn, nadaný matematik Petr Antonín dotvářejí nejen mnohotvárný obraz cirkusu, ale jsou výraznými lidskými typy charakterizujícími proměnlivost dobové a společenské situace.
Fabulační schopnosti, bohatý slovník (román obsahuje přes 8 000 různých slov s mnoha výrazy cirkusového slangu), charakterizační umění a dokonalá znalost materiálu svědčí o mimořádném Bassově literárním talentu.
Upravil: Mady, ota61
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 27.07.2024
Den 183. výročí úmrtí Lermontov Michail Jurjevič