Obsah Recenze

Knih s podobnou tématikou je spousta. Ať už je škola prostředí, útočiště nebo je jen na pozadí. Jedním ale nikdy není - nikdy není nepřítel. Nanejvýš představuje tohoto nepřítele pouze jedna osoba, ředitel, učitel nebo třeba uklízečka. Ale škola jako jako celek nikdy. Všechny knihy školu vychvalují a poskytují mnohdy milnou představu o skutečnosti. Jenže je tu i kniha, která se staví ke škole naprosto pravdivě. Ta kniha je právě Robin Kyber a Strana Nepřátel Školy. Ti, kteří už jsou ze školy nějaký ten pátek venku možná neuvěří, ale ti, co to zažívají každý den jistě budou souhlasit.
Nicméně,  do 470-ti stran textu se toho vešlo mnohem víc, tak by byla škoda to nezmínit. Kniha pracuje převážně s komediálním žánrem. Problémy školství se tak stávají spíše satirou, mnohdy děsivě pravdivou. Text je přizpůsoben hlavně mladým, kteří se mnohem lépe začtou. To ale neznamená, že je výhradně pro ně. Knihu může číst čtenář každého věku, pokud má smysl pro humor. Škola se postupně stává jen prostředím a děj je zaměřen na přátelství, první lásky, ale i na ty, kteří vám zrovna nepadnou do oka. Hlavní postava Robin Kyber se pouští do nesmiřitelného souboje se samotným ředitelem školy, který do té doby svoje povinnosti radši házel na druhé. Ovšem nepadl si do oka ani s vychloubačným Christianem a dávají si to společně hodně najevo. Jinak se ale přátelí s každým, koho potká a dělá si srandu z těch, co by každého jenom mlátili.  Ale jeho nepřátelství ke škole a bláznivé nápady, jak se ulít z vyučování vedou ke spoustě bláznivých situací, ze kterých už líný ředitel šílí. Prostě příběh, u kterého se těšíte na každou novou stránku.
Abych ale nic neopoměl, v knize se dá nalézt i akce a napětí. Po dočtení si tak můžete vybrat kapitolu podle nálady. Šílený Robinův strýc je nevypočítatelný zločinec, který utekl z vězení a chystá se Robina zabít. Ten se,  i přes veškerá bezpečnostní opatření,  musí se strýčkem utkat tváří v tvář . Bojují spolu zázrakem moderní technologie zvaném "všeměnivka". Jen o vlásek uniká smrti, ale policie je stále proti strýčkovi bezradná.
Pro sportovní fanoušky je připraven sport zvaný Throwbolt, i jeho školní liga,  ve které jde o vítězství. Kapitán týmu je ze svých hráčů tolik nadšen, že se snaží získat pohár za každou cenu, i kdyby z nich měl vytrénovat duši.
Všechny tyhle žánry dohromady tvoří knihu s příběhem dosud nevídaným. Hlavní postava která má v sobě prvky hláškujícího Johna McClanea nebo dr. House i odvahu velkou jako Nebojsa, a jeho kamarádi, z nichž je jeden oddaný jako dr.  Watson a druhá má inteligenci jako Kelly Bundová Vás nikdy nepřestanou bavit. A i když se někdy zdá, že příběh se zavrtává do psychologie víc, než je zdrávo, brzy z ní zase vypluje a opět se neví, co za hlášky můžete čekat. Rozhodně nevěřte nikdy tomu, kdo bude říkat, že je kniha psycholigická a jen do vás hustí problémy. Je vtipná a problémy rozhodně nikomu necpe.
Mě kniha oslovila svou čtivostí a dialogy, kde se ironie šíří rychlostí světla. Postavy jsou prezentovány jako skuteční lidé, kteří nejsou vždy podle vašich představ. Nechybí zde napětí ani drama. Spojení žánrů se zde povedlo úspěšně a to si zaslouží velkou pochvalu.
Osobně hodnotím 9/10, přičemž jeden bod ubírám za tiskové chyby a trestuhodně malou distribuci. Ale myslím, že kniha má před sebou velkou budoucnost.
Doporučuje oddaný fanoušek RobinKyber. Děkuji za přečtení.
Vytvořil: RobinKyber
Dnes je 18.04.2024