Obsah: Ďáblův močál

Francouzská spisovatelka George Sandová se proslavila zejména jako jedna z prvních představitelek feministického hnutí. Ve jejích knihách se tak můžeme často setkat s tématem manželství a postavení ženy ve společnosti. Výjimkou není ani její román Ďáblův močál (La Mare au diable), který byl poprvé vydán v roce 1846 a dodnes patří k jejím nejčtenějším dílům.

Ďáblův močál můžeme zařadit do cyklu tzv. venkovských románů, které se vyznačují svou idealizací a lyrismem. Při tvorbě čerpá Geroge Sandová zejména ze svých vzpomínek z dětství (velkou část dětství prožila na venkově), patrné jsou však také prvky různých pověstí a pohádky. Setkáváme se zde proto s mnoha typickými postavami, které čtenář dobře zná ze starých příběhů „vyprávěných za dlouhých zimních večerů“. Přes všechnu idealizaci života prostých lidí na venkově v těchto románech najdeme i četné realistické prvky: téměř dokumentární zobrazení různých zvyků, tradic, popis prostředí, věrné vystižení dialektu a v neposlední řadě vystižení různých hnutí mysli. Podívejme se tedy blíže na jednoho z představitelů venkovského románu a na názory George Sandové na manželství.
Vytvořil: janajau
Zdroj: vaseliteratura.cz