Obsah: Vinohrad - Skvosty poezie

Skvosty poezie Uspořádal Vladimír Justl (doslov, ediční poznámka) 1. vydání** Oldřich Mikulášek bývá považován za jednoho z předních moravských básníků. Přestože téměř celý život strávil v Brně, je toto určení zavádějící: Mikulášek patří k předním českým básníkům druhé poloviny 20. století. Z velkého počtu jeho básnických děl zasáhly do proudění času a osudu člověka v krutosti doby především sbírky Ortely a milosti (1958) a Agogh, básně z let 1969-1971, které však směly vyjít až roku 1989. Dominantou Mikuláškovy poezie je dále láska, oslava vína, vztah k Brnu a jižní Moravě vůbec a k osudovosti - řada básní jsou úvahy nad smrtí. Mikulášek je mistr uzavřené formy i volného verše; jeho sebrané spisy byly nedávno vydány ve čtyřech objemných svazcích. ** Oldřich Mikulášek (1910-1985), básník a redaktor brněnských deníků a časopisu Host do domu. Debutoval již r. 1930 sbírkou Černý bílý ano ne. Z dalších sbírek jmenujme: Divoké kačeny (1955), Krajem táhne prašivec (1957), Svlékání hadů (1963), To královské (1966), Šokovaná růže (1969), Čejčí pláč (1984).
Zdroj: Anotace z knihy Vinohrad - Skvosty poezie
Dnes je 20.04.2024